Wyniki badania rzeczywistych kosztów ogrzewania

W styczniu 2021 przeprowadziliśmy badania ankietowe dotyczące rzeczywistych kosztów ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Celem badania było porównanie powyższych kosztów w przypadku wykorzystania różnych źródeł energii. Badanie miało formę ankiety internetowej o możliwie uproszczonej formie.

W ankiecie pytaliśmy o rok budowy domu, materiał z którego zbudowane są ściany, stan docieplenia i stolarki oraz koszty mediów. Uzyskaliśmy próbę 64 ankiet, w których występowały różne źródła ogrzewania. Struktura próby jest pokazana na poniższym wykresie.

Badanie kosztów ogrzewania - Liczebność próby

W analizowanej próbie większość stanowią domy wybudowane po 2009 roku (61 %) oraz docieplone (86 %). W przypadku 10 domów zamontowana jest instalacja fotowoltaiczna.

Wyniki ankiet pokazują, iż obiegowa opinia o tym, że piec węglowy jest najtańszym sposobem ogrzewania nie została potwierdzona. Nie tylko nie jest to najtańszy sposób, a co więcej zalicza się do droższych niż opalanie gazem ziemnym, nie mówiąc już o znaczącej różnicy w porównaniu do pomp ciepła czy innych sposobów ogrzewania z wykorzystaniem prądu.

Różnice w kosztach pomiędzy poszczególnymi metodami ogrzewania i podgrzewania wody ciepłej zestawiliśmy w skali roku w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni ogrzewanej. Dzięki temu każdy może sobie przeliczyć na własnym przypadku poziom rocznych kosztów przy zmianie metody ogrzewania.

Badanie kosztów ogrzewania - Roczny koszt mediów

Warto zwrócić uwagę na koszty związane z ogrzewaniem gazem LNG (z butli), który będzie silnie zależny od wynegocjowanych stawek z dostawcą i może być wyższy niż podany na wykresie w przypadku niezbyt korzystnej umowy dla konsumenta.

Ogrzewanie metodami z wykorzystaniem prądu pozwala przy wspomaganiu dobrze dobraną instalacją fotowoltaiczną na obniżenie kosztów ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej niemal do zera. Pozostaje tylko opłata przesyłowa. Niektóre z analizowanych przypadków domów właśnie takie dane wykazują. Dla porównania zamieściliśmy zatem wariant z kosztami prądu obniżonymi do zera.

Badanie kosztów ogrzewania - Koszty ogrzewania

Bardzo ciekawe wnioski można sformułować na podstawie deklarowanego zużycia prądu. Spośród 54 domów bez instalacji fotowoltaicznej, aż w 49 przypadkach taka instalacja ma uzasadnienie ekonomiczne. Przy założeniu dofinansowania na poziomie dotychczasowych programów okres zwrotu takiej instalacji wynosiłby ok. 7 lat.

Badanie kosztów ogrzewania - Fotowoltaika

Dziękujemy bardzo wszystkich osobom, które wypełniły ankietę. Mamy nadzieję, że przedstawione wyniki będą pomocne przy zmianie sposobu ogrzewania.

Jeśli wyniki Was zaintrygowały lub macie jakieś pytania piszcie do nas śmiało na profilu Facebook lub mailowo. Może macie własne doświadczenia z kosztami ogrzewania, którymi chcecie się podzielić? Zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *